© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

8 lutego 2025 r. - Sobota IV Tygodnia Okresu Zwykłego
W krótkim fragmencie Ewangelii Marka (Mk 6,30-34) możemy odczytać konkretne wskazówki, jak powinno wyglądać życie uczniów Jezusa:
1) apostołowie "zebrali się u Jezusa",
2) "opowiedzieli Mu wszystko" i słuchali, co "On rzekł do nich",
3) "udali się na pustkowie, osobno", lecz "widziano ich odpływających",
4) na widok zebranych licznie ludzi Jezus "zlitował się nad nimi i zaczął ich nauczać".
Trwanie w obecności Jezusa, modlitwa, wyciszenie, świadectwo i służba - to życie chrześcijan.

7 lutego 2025 r. - Piątek IV Tygodnia Okresu Zwykłego
Od wielu osób można usłyszeć, że nie lubią fragmentu Ewangelii opowiadającego tragiczną historię męczeństwa Jana Chrzciciela (Mk 6,14-26). Rzeczywiście bardzo trudne do przyjęcia jest zestawienie piękna młodej dziewczyny i jej tańca z obrazem trzymanej przez nią misy z odciętą głową Jana. Ale jeśli chcemy przyjąć Bożą naukę w całości, to nie powinniśmy dzielić tekstów biblijnych na takie, których chcemy słuchać, i na takie, które odrzucamy. Tak samo nie dzielimy prawd wiary lub przykazań na akceptowane i nieakceptowane. Nie jest to łatwe, ale z pomocą Ducha Świętego nie ma rzeczy niemożliwych.

6 lutego 2025 r. - Czwartek IV Tygodnia Okresu Zwykłego
Prosty rachunek matematyczny podpowiada, że gdyby Jezus rozesłał dwunastu apostołów w pojedynkę, to Dobra Nowina dotarłaby w dwanaście miejsc, a skoro rozsyłał ich po dwóch  (Mk 6,7-13), to Ewangelia była głoszona w połowie, czyli w sześciu miejscach. Czy Jezus się pomylił? Zdecydowanie nie, ponieważ działanie wspólnotowe ma o wiele większą moc niż działanie w pojedynkę. Warto, byśmy i my doceniali siłę wspólnoty w naszym życiu duchowym. Ludzie wierzący, modlący i działający obok nas, są Bożym darem, którego nie wolno nam zmarnować.

5 lutego 2025 r. - Środa IV Tygodnia Okresu Zwykłego
Bóg niczego nie czyni na siłę. Choć jest Panem nieba i ziemi, i wszystko do Niego należy, On szanuje wolny wybór człowieka. Dlatego Jezus w swoim rodzinnym mieście "nie mógł zdziałać żadnego cudu", bo ze strony swoich rodaków spotkał się z totalnym lekceważeniem i niedowiarstwem (Mk 6,1-6). Nasz duchowy postęp to usilna praca nad przejściem od "Jezu, zrób, daj" do "Jezu, ufam Tobie".

4 lutego 2025 r. - Wtorek IV Tygodnia Okresu Zwykłego
Przełożony synagogi Jair przyszedł do Jezusa, upadł Mu do nóg i prosił: "Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła". A kobieta, która od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi, dotknęła się płaszcza Jezusa, mówiła bowiem: "Żebym choć dotknęła Jego płaszcza, a będę zdrowa" (Mk 5,1-20). Dotyk oznacza bliskość. Bliskość Jezusa jest dla nas uzdrowieniem i powstaniem z martwych. My Go dotykamy, a On dotyka nas. Nie bójmy się tego dotyku.

3 lutego 2025 r. - Poniedziałek IV Tygodnia Okresu Zwykłego
W opisie uwolnienia opętanego w Gerazie warto zwrócić uwagę na słowo "pęta". On nie tylko był opętany przez złe duchy, ale również miał na sobie pęta zakładane mu przez ludzi, którzy najzwyczajniej się go bali. Jego pętami była również straszliwa samotność i konieczność mieszkania na cmentarzu. Uwolnienie, którego dokonał Jezus, było nie tylko wyrzuceniem złych duchów, ale także przywróceniem człowieka do ludzkiej społeczności - "Wracaj do domu, do swoich, i opowiedz im wszystko, co Pan ci uczynił" (Mk 5,1-20).

2 lutego 2025 r. - Niedziela - Święto Ofiarowania Pańskiego
Poświęconą w święto Ofiarowania Pańskiego świecę w dawnych czasach stawiano w oknie, by Boża łaska wyproszona przez Matkę Boską Gromniczną broniła ludzi przed piorunami. Proszono też Maryję o opiekę przed wilkami i innymi niebezpieczeństwami. Dziś, kiedy każdy dom ma piorunochron, a wilki można zobaczyć tylko w zoo, warto postawić sobie pytanie, co współcześnie jest naszym gromem lub wilkiem, co przyprawia nas o lęk. Czego się boimy? I warto wszelkie strachy oddać w opiekę Jezusa i Jego Matki, na przykład naśladując Symeona, który "gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia i błogosławił Boga" (Łk 2,22-32).