© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

1 marca 2025 r. - Sobota VII Tygodnia Okresu Zwykłego
Gdy uczniowie szorstko zabraniali dzieciom dostępu do Jezusa, On, "widząc to, oburzył się" (Mk 10,13-16). Za każdym razem, gdy próbujemy decydować, kto może znaleźć się przy Jezusie, a kto nie, wywołujemy Boże oburzenie. Bóg z natury nie lubi się gniewać, ale chyba nic tak bardzo nie wywołuje Jego gniewu, jak próba zatrzymania Go wyłącznie dla siebie.

28 lutego 2025 r. - Piątek VII Tygodnia Okresu Zwykłego
Bóg jest wszechmogący i może wszystko. Ale sam na siebie nałożył ograniczenie, że nie będzie wobec ludzi niczego robił na siłę. Jeśli człowiek ma serce z kamienia, dla Boga nie byłoby żadnym problemem skruszyć w proch ten kamień. Ale Bóg tego nie chce. On ciągle prosi nas, byśmy zerwali z zatwardziałością serca (Mk 10,1-12) i zastąpili zimne, kamienne serce sercem wrażliwym, ciepłym, kochającym - sercem z ciała.

27 lutego 2025 r. - Czwartek VII Tygodnia Okresu Zwykłego
Słowa Jezusa "Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody" (Mk 9,41-43) warto odczytać przede wszystkim jako zachętę do pomagania ludziom w potrzebie. I to takiego pomagania, które w każdym głodnym, spragnionym, chorym, biednym widzi czekającego na nas Jezusa.

26 lutego 2025 r. - Środa VII Tygodnia Okresu Zwykłego
Ludzie mają prawo się różnić. Co więcej, różnice między nami są błogosławieństwem, bo pozwalają nam wzajemnie się uzupełniać. Drugi człowiek czyni dla nas to, czego my nie potrafimy, i odwrotnie. Ważne tylko, by różnice między nami nie nastawiały nas przeciwko sobie i nie czyniły z nas wrogów. Jezus uczy: "Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami" (Mk 9,38-40).

25 lutego 2025 r. - Wtorek VII Tygodnia Okresu Zwykłego
Uczniowie Jezusa "posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy" (Mk 9,30-37). Z pewnością sprawili tym zawód Jezusowi, tym bardziej, że chwilę wcześniej mówił im o zbliżającej się swojej męce i śmierci. Ale nie zrugał ich, nie nawyzywał, nie przeklął, nie wypędził. Tylko "wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy ramionami, rzekł do nich: Kto jedno z tych dzieci przyjmuje w imię Moje, Mnie przyjmuje". Służba najmniejszym jest najskuteczniejszym lekarstwem na chorobę pychy.

24 lutego 2025 r. - Poniedziałek VII Tygodnia Okresu Zwykłego
Słowa, które powiedział ojciec chłopca owładniętego mocą złego ducha: "Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu" (Mk 9,14-29), powinny stać się naszą codzienną modlitwą. Wierzymy w Boga, ufamy Mu, kochamy Go, ale ciągle mamy - i słusznie - poczucie, że nasza wiara, ufność i miłość są za małe. Dlatego powinniśmy stale pokornie modlić się o wzrost naszej wiary. A jeśli zdarzy się nam poczucie doskonałości, to natychmiast trzeba zacząć intensywny post, bo "ten rodzaj złych duchów można wyrzucić tylko modlitwą i postem".

23 lutego 2025 r. - VII Niedziela Zwykła
Dobro wraca do człowieka. Niestety zło również wraca. Dlatego Jezus, z miłości do nas, daje nam dobrą radę zamkniętą w dwóch zdaniach: "Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie" oraz "Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie" (Łk 6,27-38). Czasem bywa też w odwrotnej kolejności - otrzymane od ludzi dobro motywuje nas do jeszcze większej dobroczynności. Oby nigdy bolesne doświadczenia nie skłoniły nas do zadawania innym cierpień.