30 marca 2025 r. - IV Niedziela Wielkiego Postu
Tytuł parafii często ma duży wpływ na duchowość parafian. Dlatego w Parafii Świętej Rodziny warto odczytać przypowieść o synu marnotrawnym (Łk 15,1-3.11-32), poszukując w niej wątków rodzinnych. Warto przyjrzeć się bezgranicznej miłości ojca do zbuntowanego syna, miłości, która szanuje wolną wolę i pozwala odejść. A potem - wbrew logice i sprawiedliwości, miłosiernie przyjmuje z powrotem. Warto dostrzec wzruszenie ojca i czułość, z jaką ten rzuca się na szyję powracającemu synowi. Godna uwagi jest też delikatność, z jaką ojciec zwraca się do drugiego z synów, cierpliwie tłumacząc motywy swego działania. Rodzina to przeogromny skarb. Gdyby tak nie było, Bóg nie pozwoliłby się nam nazywać Ojcem.

23 marca 2025 r. - III Niedziela Wielkiego Postu
Przypowieść o nieurodzajnym figowcu (Łk 13,1-9) pokazuje, jak bardzo Jezus ceni życie. Że nawet jeśli krzew już usechł i nie wydaje owoców, chce o niego zadbać, by ożył. Oczywiście Jezus nie mówił o roślinach, a o ludziach, o nas. Wielkim darem od Boga i skarbem jest nasze życie. Trzeba o nie dbać, o ciało, psychikę i duszę, by nie pozwolić na uschnięcie.

16 marca 2025 r. - II Niedziela Wielkiego Postu
Co prawda Ewangelista Łukasz pisze, że gdy na górze Tabor Piotr proponował postawienie trzech namiotów dla Jezusa, Mojżesza i Eliasza, "nie wiedział, co mówi", (Łk 9,28-36), mimo to w jego propozycji była ukryta bardzo głęboka mądrość. Kiedy stawiamy pytanie, co moglibyśmy uczynić dla Jezusa, chyba nie ma lepszej odpowiedzi, jak zaprosić Go do siebie, do domu. Postawić w swoim sercu namiot, w którym zamieszka Bóg. I będzie dla nas rodziną - Ojcem, Bratem, Oblubieńcem.

9 marca 2025 r. - I Niedziela Wielkiego Postu
W tegorocznym Wielkim Poście podczas mszy dziecięcych w Parafii Świętej Rodziny odkrywamy skarby, którymi Bóg dzieli się z nami. Czytając opis kuszenia Jezusa po czterdziestodniowym poście (Łk 4,1-13), możemy odkryć, jak wielkim darem jest WOLNOŚĆ otwierająca przed nami możliwość dokonywania wyborów w sprawach wielkich i małych. Nie jesteśmy przedmiotami, które podlegają prawom fizyki. Nie jesteśmy zwierzętami kierującymi się instynktem. Jesteśmy ludźmi, stworzonymi na obraz Boga, a więc osobami wolnymi w podejmowanych decyzjach. Jak zabezpieczyć naszą wolność, byśmy dobrze z niej korzystali? Może potrzebny jest czterdziestodniowy post - jak Jezusowi.

5 marca 2025 r. - Środa Popielcowa
Tak się w tym roku ułożył kalendarz, że karnawał trwał wyjątkowo długo. Na Wielki Post musieliśmy długo czekać. I chyba to oczekiwanie sprawiło, że wiele osób naprawdę cieszy się, że Wielki Post się rozpoczyna. Im bardziej na coś czekamy, tym staje się to dla nas cenniejsze. Skończył się czas luzu, a trzeba będzie podjąć solidną i konsekwentną pracę duchową. Jezus podpowiada nam trzy filary duchowego wysiłku (Mt 6,1-6.16-18). Dobrze byłoby przez pierwsze dni Postu, między Środą Popielcową a Pierwszą Niedzielą Wielkopostną gruntownie przemyśleć, czym dla każdego z nas osobiście w tym roku będą post, modlitwa i jałmużna.

2 marca 2025 r. - VIII Niedziela Zwykła
Na pytanie Jezusa: "Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj?" (Łk 6,39-45) warto spojrzeć z dwóch stron. Najpierw pomyśleć o sobie jako niewidomym i zapragnąć przewodnika, który poprowadzi nas przez życie, któremu bezgranicznie zaufamy, powierzymy w jego ręce swoje bezpieczeństwo. Takim przewodnikiem - mistrzem powinien być dla nas przede wszystkim Jezus, ale także Jego słudzy, na przykład papież Franciszek czy kardynał Grzegorz. Warto też pomyśleć o sobie jako przewodniku dla żyjących wokół nas niewidomych, dla wszystkich, którzy nam zaufali, za których jesteśmy odpowiedzialni. Obyśmy nigdy nikogo nie zawiedli.