© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

30 kwietnia 2025 r. - Środa II Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Czasem dopada nas pokusa izolacji od świata, od jego hałasu, pośpiechu, brudu. Od ludzi wiecznie kłócących się, narzekających i zapatrzonych w siebie. Chętnie wyjechalibyśmy na bezludną, rajską wyspę lub przynajmniej zamknęlibyśmy się we własnym domu z dala od świata. A Jezus prostuje nasze myślenie: "Tak Bóg umiłował świat" (J 3,16-21). Więc jeśli chcemy być "chrystusowi" (chrześcijanie), to nie możemy od świata uciekać ani nim pogardzać, tylko nieść mu Chrystusa, by był piękny Jego pięknem.

29 kwietnia 2025 r. - Wtorek - Święto św. Katarzyny Sieneńskiej, Patronki Europy
Pierwsze dni po Oktawie Wielkanocy są w liturgii Kościoła poświęcone świętym. Wczoraj św. Wojciech, dziś św. Katarzyna ze Sieny, a w następnych dniach św. Jerzy, św. Józef, św. Atanazy, Maryja Królowa Polski, św. Florian, święci Filip i Jakub, św. Stanisław. Nic dziwnego, bo skoro Jezus dla nas umarł i zmartwychwstał, to muszą być ludzie, którzy dla Niego będą żyli i umierali, a potem razem z Nim zmartwychwstaną. Którzy do Niego przychodzą, bo On ich zaprasza: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy" (Mt 11,25-30). Obyśmy i my znaleźli się wśród nich.

28 kwietnia 2025 r. - Poniedziałek - Uroczystość św. Wojciecha, Patrona Polski
"Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, próżna jest wasza wiara" (1Kor 15,14) - pisze święty Paweł. Ale by zmartwychwstać, musiał najpierw umrzeć. Bez Jego śmierci i zmartwychwstania nie byłoby zbawienia, wiary, Kościoła, życia wiecznego. Podobnie ziarna wrzucone w ziemię muszą obumrzeć, by wypuściły zielone pędy, które wkrótce wzrosną i wydadzą kłosy pełne wartościowych ziaren (J 12,24-26). A z tych ziaren powstanie chleb dla wspólnoty ludzkiej. To właśnie na krwi i męce męczenników rośnie wspólnota Kościoła. Chwała Bogu za odwagę Wojciecha i wszystkich, którzy umarli i codziennie umierają za wiarę.

27 kwietnia 2025 r. - Niedziela Miłosierdzia Bożego
Dwadzieścia lat temu, w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, odszedł do domu Ojca święty Jan Paweł II. W tym roku, również w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia, pożegnaliśmy Ojca Świętego Franciszka. Obaj ci święci papieże uczyli nas, jak bardzo Bóg jest pełen miłosierdzia. Najsłynniejszy chyba cytat papieża Franciszka to słowa: "Bóg nie męczy się przebaczaniem", a tytuł jego książki - rozmowy z Andreą Torniellim brzmi: "Miłosierdzie to imię Boga". W każdym z nas jest coś ze zdradzającego Judasza, zapierającego się Piotra, niewiernego Tomasza (J 20,19-31), wydającego wyrok Piłata, czy tłumów krzyczących "Ukrzyżuj". A Jezus i tak nie przestaje nas kochać, liczy na nas, potrzebuje nas. To jest właśnie miłosierdzie.

 

 

 

 

II tydzień

I tydzień