© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

22 marca 2025 r. - Sobota II Tygodnia Wielkiego Postu
W przypowieściach szukamy prawdy o Bogu i o nas. Czytając przypowieść o powrocie syna marnotrawnego (Łk 15,1-3.11-32), warto zwrócić szczególną uwagę na czułość ojca zarówno wobec powracającego syna ("wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go"), jak i starszego z braci ("Moje dziecko, ty zawsze jesteś ze mną i wszystko, co moje, do ciebie należy"). Jak to dobrze, że Bóg jest wobec nas taki czuły. I jak to dobrze, że "czułość" to jedno z częściej powtarzanych słów przez papieża Franciszka.

21 marca 2025 r. - Piątek II Tygodnia Wielkiego Postu
Widok winnicy powinien wywoływać u nas same pozytywne skojarzenia. Pięknie zielone krzewy, wybijające w górę pędy, soczyste winogrona, wreszcie słodkie wino z nich produkowane. Tymczasem w przypowieści Jezusa winnica to miejsce buntu, złodziejstwa, przemocy i śmierci (Mt 21,33-46). Bo my, ludzie, niestety jesteśmy mistrzami świata w psuciu wszystkiego. Bóg dał nam piękny świat, a my go niszczymy. Bóg dał nam siostry i braci, a my z nimi toczymy wojny. Bóg dał nam wrażliwe serca, a my zamieniamy je w zimny, twardy kamień.

20 marca 2025 r. - Czwartek II Tygodnia Wielkiego Postu
Czytając przypowieść o Łazarzu i bogaczu (Łk 16,19-31), możemy zwracać uwagę na różne szczegóły w niej zapisane. Możemy na przykład pomyśleć o nieuchronności śmierci, przed którą nawet wielkie bogactwo nie jest w stanie nas uchronić. Możemy też pomyśleć, że dla niektórych ludzi śmierć jest wyzwoleniem i przejściem do nieba po wieczną nagrodę, a dla innych niewyobrażalną tragedią. Oczywiście byłoby zbytnim uproszczeniem myśleć, że zależy to od ilości posiadanych na koncie pieniędzy. Bardziej od tego, gdzie lokujemy naszą nadzieję, w Bogu czy w dobrach ziemskich.

19 marca 2025 r. - Środa - Uroczystość św. Józefa
Jednym z tytułów, jakimi nazywamy świętego Józefa, jest "Obrońca życia". Józef rzeczywiście bardzo mocno troszczył się o życie Maryi i Jezusa, dbał o ich potrzeby życiowe i bezpieczeństwo. To wszystko zgodnie z Bożym poleceniem przekazanym przez anioła: "Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki" (Mt 1,16.18-21.24). My również często prosimy świętego Józefa o opiekę nad naszym życiem i zdrowiem: fizycznym, psychicznym i duchowym. Na Niego zawsze możemy liczyć. Józefie - dzięki!

18 marca 2025 r. - Wtorek II Tygodnia Wielkiego Postu
Kiedy jesteśmy sobą? Jaka jest prawda o nas? Czy to, co ludzie widzą? Może to, jak sami siebie widzimy? A może to, jak widzi nas Bóg? Ideałem byłoby, gdyby między tymi trzema ocenami nie było różnic, gdybyśmy byli tacy sami przed Bogiem, przed ludźmi i przed sobą. Warunkiem tego jest wypracowanie w sobie cnoty pokory i ciągłe jej podtrzymywanie - "Nie chciejcie, żeby was nazywano mistrzami; kto się wywyższa, będzie poniżony" (Mt 23,1-12).

17 marca 2025 r. - Poniedziałek II Tygodnia Wielkiego Postu
Warto dziś na chwilę zamknąć oczy i wyobrazić sobie duże naczynie wypełnione ziarnem po brzegi tak obficie, że ziarna wręcz wysypują się na ziemię - "miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze" (Łk 6,36-38). Tak jest z Bożą łaską, której otrzymujemy więcej niż potrafimy przyjąć. Trzeba jednak pracować bardzo mocno nad tym, by nawet odrobiny tej łaski nie uronić, by nic się nie wysypało i nie zginęło.

16 marca 2025 r. - II Niedziela Wielkiego Postu
Co prawda Ewangelista Łukasz pisze, że gdy na górze Tabor Piotr proponował postawienie trzech namiotów dla Jezusa, Mojżesza i Eliasza, "nie wiedział, co mówi", (Łk 9,28-36), mimo to w jego propozycji była ukryta bardzo głęboka mądrość. Kiedy stawiamy pytanie, co moglibyśmy uczynić dla Jezusa, chyba nie ma lepszej odpowiedzi, jak zaprosić Go do siebie, do domu. Postawić w swoim sercu namiot, w którym zamieszka Bóg. I będzie dla nas rodziną - Ojcem, Bratem, Oblubieńcem.