© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

19 kwietnia 2025 r. - Wielka Sobota
Dlaczego liturgia Wigilii Paschalnej odbywa się po zachodzie słońca? Dlaczego Jezus zmartwychwstał w nocy z soboty na niedzielę? Może musi być ciemno, byśmy zobaczyli jaką On jest Światłością. Może trzeba się zgubić, by odnaleźć drogę. Może trzeba upaść, by docenić radość podniesienia się. Może trzeba zachorować, by zakosztować zdrowia. Może trzeba zabić Jezusa i złożyć do grobu, by zatęsknić za Nim, jak Maria Magdalena, Joanna i Maria, skoro świt biegnące z wonnościami, by namaścić ciało Zmarłego (Łk 24,1-12). Trzeba jednak pamiętać, że zmartwychwstały Jezus jest Światłem, które zobaczymy tylko wtedy, gdy pokornie sami zaczniemy mniej błyszczeć.

18 marca 2025 r. - Wielki Piątek
W ogrodzie za potokiem Cedron towarzyszący Judaszowi żołnierze i strażnicy szukali Jezusa  (J 18,1-19,42). Ale szukali Go nie po to, by poznać Jego naukę lub doświadczyć Jego Boskiej mocy. Szukali, by Go pojmać i doprowadzić przed sąd arcykapłanów, Heroda i Piłata. Warto pomyśleć o tym, że niektórzy ludzie wykorzystują świętości w zupełnie nieświęty sposób. Osoby, słowa, przedmioty i miejsca święte służą czasem robieniu interesów, zdobywaniu punktów wyborczych, albo nawet żartom, kpinom czy szyderstwom. Przykładów można dawać wiele, choćby godzina śmierci Jana Pawła II - 21.37 dla wielu młodych jest obiektem prymitywnych żartów. Żarty z szat duchownych, wyśmiewanie zakonnic, nazywanie starszych katoliczek moherami i to nawet publicznie, w sejmie. W każdym z nas siedzi niestety większy czy mniejszy Judasz.

17 marca 2025 r. - Wielki Czwartek
Wielki Czwartek jest nazywany dniem kapłańskim. W nauce Kościoła mówimy o dwóch rodzajach kapłaństwa: kapłaństwie hierarchicznym otrzymywanym przez nałożenie rąk biskupa w obrzędzie święceń oraz powszechnym kapłaństwie Ludu Bożego, w którym uczestniczą wszyscy ochrzczeni. Szanując wszelkie różnice, jakie istnieją między tymi dwoma kapłaństwami, warto bardzo mocno pracować nad zmniejszeniem dystansu, jaki je często dzieli. By między duchownymi a świeckimi zburzyć mur wyższości, niezrozumienia, zazdrości, przekonania o nieomylności. Wzór dał nam Jezus klękający przed uczniami, by umyć im nogi (J 13,1-15).